Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar Anglia
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar Anglia

Buna ziua,
Am un credit de aprox 65000 lei de nevoi personalecare pentru cateva luni nu o sa il pot achita si cel mai probabil voi avea poprire. In curant voi pleca in Anglia la munca. Daca sunt in Anglia poprirea se va pune pe salarul de acolo? Cam dupa cat timp?
Daca sotia e codebitor dar am eu poprire o afecteaza si pe ea in sensul sa ii puna si ei poprire?
Daca rata acum e de 1700 lei la credit din cont o sa imi fie retrasa suma asta sau o treime din venit?poate fi poprirea lunara mai mare decat e rata? Multumesc anticipat!
Fiind vorba despre punerea in executare a unui contract de credit, executarea silita pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene se poare realiza doar in conformitate cu dispozitiile imperative ale statului respectiv cu privire la titlurile executorii straine ce pot fi puse in executare, iar conditiile de executare si modalitatile specifice nu le conosc, insa puteti consulta un jurist calificat din UK ptr a va indruma cu privire la acest aspect.

Codebitorul va fi executat silit in aceeasi masura pentru recuperarea creantei.
Daca nu exisnta decat un singur creditor atunci nu se poate retine decat 1/3 din venituri insa daca exista 2 sau mai multi creditori vi se poate retine maxim 1/2. Este posibil ca suma proprita sa fie mai mare decat rata in functie de valoarea veniturilor proprite dar nu poate depasi procentele amintite anterior.
Teoretic pot,practic greu. De oprit o sa ii opreasca la sotie 3/4din salar. Cand trimiti bani acasa, trimite cu "money gram,comision maricel 5£la 100£"eu asa fac de 4 ani si nici un fel de problema. Si nu iti fa grijii ca o sa iti opreasca din salariu pe care il castigi aici in UK. Cum stie executorul unde esti?. Si chiar de afla ca esti in UK unde in UK si la ce banca ai cont.Costul este foarte mare sa afle unde locuiesti,lucrezi si la ce banca ai cont.Mai ales ca ies din UE.Ps. Si eu imi puneam aceleasi intrebari ca tine cand am venit aici .
aikidoro, utilizator