Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale COD FISCAL INTERNATIONAL ?!...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

COD FISCAL INTERNATIONAL ?!...

dragi colegi, apelez la cunostintele vostre, intr-un domeniu pe care nu il cercetez si la care ma pricep, deci, prea putin.
intrebarea este: exista un "cod fiscal international", care sa permita unei SC romanesti sa isi deschida un sediu (secundar) in alta tara (in speta, spania) ?!
precizez ca nu stiu daca aceasta este denumirea corecta (cod fiscal international). cu alte cuvinte, intrebarea e: ce conditie trebuie sa indeplineacsa o SC romaneasca pt a putea sa isi deschida un sediu in spania ?
consider ca pentru a deschide o filiala/ sucursala a unei societati romanesti in strainatate trebuie sa indepliniti cerintele legislatiei ( legislatie care priveste societatile comerciale) tarii in care doriti sa faceti acest lucru. dupa indeplinirea conditiilor formal-administrative activitatea societatii se va supune legilor tarii in care functioneaza.
Exista o reglemetare fiscala comunitara si multe din prevederile acesteia sunt preluate in legislatia national-vezi codul fiscal
In problema dvs., infiintarea unui secundar al unei SC romanesti in Spania este supusa legislatiei din Spania dar si legislatiei romane
- SIMPLU: ESTE VORBA DE CODUL NOSTRU FISCAL - DOAR CA avand RO in fata cifrelor arata ca societatea este inregistrata in ROMANIA, - in scopuri de TVA.
La inregistrare - la completarea anexei 1 trebuia bifat aceasta casuta, daca nu s-a facut puteti sa o faceti prin declaratia 010 - vector fiscal.