Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... situatie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

situatie copil

Doresc o parere la aceasta situatie : un cuplu sunt in divort au un minor in varsta de doi ani , tatal vrea sa divorteze amaibil , accepta sa nu faca obiectii , se ofera sa plateasca pensia alimentara , program de vizita si legaturi cu minorul de bun simt . Procesul de divort este in perioada de regularizare , fara termen stabilit . Tatal minorului munceste in UE de aproximativ 6 luni , trimitind constant sume . Mama minorului a maia fost casatorita si este mama la un alt minor ce a fost incredintat primului sot ( aceasta a mai primit o amenda pt prostitutie , implicata in alte povesti cu caracter infractional ) .Mama a hotarit sa nu astepte pronuntarea divortului si a decis sa treaca granita in Ungaria cu minorul ascuns sub o patura impreuna cu noul concubin ( acesta are mandat de arestare pt o fapta in Romania )...au fugit de controlul vamal si au fost alergati de politie rutiera aproximativ 60 km . Au fost retinuti si si urmeaza sa fie judecati in Ungaria . Intrebare: ce risca mama in acesata situatie posibila rapire etc , tatal o poate decadea din drepturi .
Da. Cu un avocat bun o poate se ceara decăderea din drepturi mai ales ca a pus in pericol copilul. Se putea sufoca acolo, cine știe ce intenții avea cu el... sa L vândă, sa L pună sa cerseasca.... tatal sa își angajeze un avocat bun si sa ceara decaderea mamei din drepturile părintește. Sau cel putin sa obțină custodia exclusiva a copilului
Petre Enache, Avocat