Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obținerea actului de proprietar(vanzare teren)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obținerea actului de proprietar(vanzare teren)

Bună ziua, dețin un teren de 340mp cu o casă construita pe el, Bunicul meu la cumparat cu o chitanță de mână înainte de 1989. Mi a rămas moștenire acum doi an în urma decesului mamei mele, dețin act de succesiune după moartea bunicului din care mamei mele ii revine o cota parte din teren, act de partaj in care familia mamei mele renunța la partea lor în favoarea ei și actul meu de moștenitor după succesiunea dupa decesul mamei mele. Am înregistrat succesiunea și proprietatea pe numele meu la primărie la taxe și impozite și la registrul agricol (rol). Ce pași trebuie să urmez să obțin un act de proprietar care să-mi dea dreptul de vânzare a terenului? din păcate chitanța de mână nu o mai găsesc.
Precizez ca familia mea locuiește aici dinainte de 89 si până în prezent.
Nu dețin acte, schițe ale terenului.
Din cate stiu în trecut mama mea a incercat să ceară ordinul prefectului și a fost chemată și nu s a prezentat
Multumesc anticipat.
Vochescu Alexandru, utilizator
posibil o actiune in uzucapiune
Care variantă este cea mai buna? Uzucapiune sau ordinul prefectului?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

posibil o actiune in uzucapiune