Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Import si modificarea retetei produsului alimentar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Import si modificarea retetei produsului alimentar

Buna ziua, Imi pare rau daca raspunsul se afla deja in alt loc pe forum dar nu l-am gasit.

As dori sa deschid un Restaurant tip FAST FOOD , pe langa autorizatiile clasice. As dori sa stiu ce autorizatii si acte imi trebuie pentru a importa produse din UE si a le folosii in retetele de fast food.

Am inteles ca importul produselor nu ar fi problema. Dar as dori sa stiu cum sta treaba cu faptul ca produsul importat este desfacut din ambalaj si folosit meniul de fastfood.

Spre exemplu as dori sa aduc din UE o lipie speciala si sa o folosesc pentru fastfood-ul meu , care sunt actele necesare?

Va multumesc !
Bună ziua,

După finalizarea formalităților de la Registrul Comerțului, trebuie să faceți demersurile legale la DSVSA-ul competent teritorial (DSVSA București, dacă localul se află în București).
Pentru asta veți depune o cerere și documentația aferentă, după care vă pregătiți pentru control. Am inserat un link către formularul cererii postat pe site-ul DSVSA: [ link extern ]

De asemenea, informații detaliate privind actele ce trebuie pregătite pentru control și condițiile legale veți găsi chiar aici în forum: www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ulterior, veți face o nouă solicitare către DSVSA pentru înregistrarea ca operator de comerț intracomunitar - import (am folosit exact exprimarea de pe site-ul DSVSA).
Găsiți aici link-ul către formularul acestei cereri, tot de pe site-l DSVSA: [ link extern ]

Lipia respectivă este, practic, o materie primă!

Alte informații utile mai găsiți pe JuristFirme.ro: [ link extern ]
și tot pe JuristFirme.ro: [ link extern ]

Succes!
Primoris SRL, Consilier juridic