Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PV contraventie circulatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PV contraventie circulatie

Am primit amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta in timpul mersului cu autoturismul. In procesul verbal mi-au trecut ca fapta s-a produs pe un drum (un drum comunal care exista) dar de fapt, in realitate, eram pe un alt drum (pe un drum judetean existent si el) . Cele doua drumuri sunt la distanta de 3-4 km intre ele. Credeti ca as putea sa castig daca fac contestatie?
In raport de dispozitiile art. 16 din OG nr. 2/2001 procesul-verbal de constatare a contraventiei trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu locul in care a fost savarsita fapta, lipsa sau mentiunea inexacta a acestui element echivaland cu insuficienta descriere a faptei, ceea ce atrage nulitatea procesului-verbal, cu conditia dovedirii vatamarii suferite de catre contravenient.
Cum as putea sa dovedesc ca locul in care m-au sanctionat contraventional nu este cel din procesul verbal? Eu eram singur in masina, ei erau patru si prin masina si pe afara!
E vorba de centura! M-au sanctionat pe un DC (in procesul verbal) si de fapt eram pe un alt DC (nu cum am zis initial, informatia initiala am luat-o de pe google maps) ... ca exemplu: eram pe DC 435A si in PV e scris doar DC 435
emil1702, utilizator
Parerea mea esta ca in instanta nu are relevanta ca nr DC este eronat.., daca fapta exista trebuie sanctionata:(