avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima

Nu am seara ! Sunt victima a unui accident (eram in dreapta ) si ma intereseaza cat poate circula cu dovada de la poliție soferul-fara a avea declarația mea prin care îl disculpa de vina. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Just m , utilizator 13:51, 6 Iunie 2018
În prezent, dovada are o valabilitate fixă de 15 zile, iar suspendarea propriu-zisă a permisului intervine abia după expirarea acestui termen. Astfel, dacă primeşte o suspendare de 30 de zile, şoferul îşi va putea recupera permisul de conducere abia după 45 de zile.
Multumesc de raspuns. Dacă eu nu declar la poliție pt a l disculpa de vina de cate ori poate sa ceara dovada de circulație-permisul i l a reținut la accident si presupun ca nu poate cere la nesfârșit dovada de circulație. Care este nr maxim de dovezi care le poate lua?

Gațu Teodor a scris:

În prezent, dovada are o valabilitate fixă de 15 zile, iar suspendarea propriu-zisă a permisului intervine abia după expirarea acestui termen. Astfel, dacă primeşte o suspendare de 30 de zile, şoferul îşi va putea recupera permisul de conducere abia după 45 de zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis unde unde Buna Ziua , Am o problema putin mai complexa. In data de 14.06 am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu victime (celalt sofer a avut o simpla ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere suspendat 90 de zile cu dosar penal ASZI ASZI Am facut un accident la data de 01.06.2016 la Tg. Mures (nu am vazut semnul cedeaza si am intrat in intersectie, si din stanga a intrat in masina mea o alta ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis dupa accident FlorinChiper FlorinChiper Buna ziua, numele meu este Florin Chiper si ca toata lumea am si eu o problema. In data de 26.02.2014 am avut un eveniment rutier in orasul Calarasi (eu sunt ... (vezi toată discuția)