Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima

Nu am seara ! Sunt victima a unui accident (eram in dreapta ) si ma intereseaza cat poate circula cu dovada de la poliție soferul-fara a avea declarația mea prin care îl disculpa de vina. Multumesc
În prezent, dovada are o valabilitate fixă de 15 zile, iar suspendarea propriu-zisă a permisului intervine abia după expirarea acestui termen. Astfel, dacă primeşte o suspendare de 30 de zile, şoferul îşi va putea recupera permisul de conducere abia după 45 de zile.
Multumesc de raspuns. Dacă eu nu declar la poliție pt a l disculpa de vina de cate ori poate sa ceara dovada de circulație-permisul i l a reținut la accident si presupun ca nu poate cere la nesfârșit dovada de circulație. Care este nr maxim de dovezi care le poate lua?

Gațu Teodor a scris:

În prezent, dovada are o valabilitate fixă de 15 zile, iar suspendarea propriu-zisă a permisului intervine abia după expirarea acestui termen. Astfel, dacă primeşte o suspendare de 30 de zile, şoferul îşi va putea recupera permisul de conducere abia după 45 de zile.