Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Vatamare corporala

Buna ziua.Doresc sa va supun atentiei urmatoarea situatie:
Niste prieteni au fost acuzati de vecinii lor de lovire cu vatamare corporala.In acest caz vecinii prietenilor mei poseda un certificat medical constatator.Familia acuzata sustine ca au recurs la nici un act de violenta.Atunci cum sa ajuns la obtinerea acelui certificat medical? Mentionez faptul ca situatia este grava,deoarece sa ajuns in instanta,iar ei risca sa plateasca pentru ceva care nu au facut.De asemenea martorilor li se sugereaza sa declare nu ce au vazut ci ce li se spune de catre acuzati.Ce se poate face in aceasta privinta?
Martorii pot fi acuzati de marturie mincinoasa daca fac afirmatii mincinoase.
Cine si in ce mod le sugereaza sa declare fals? Aveti probe in sensul asta?
La ce probe va referiti in acest sens?
Ati sustinut ca ”martorilor li se sugereaza sa declare nu ce au vazut ci ce li se spune de catre acuzati”. Cine si in ce mod le sugereaza sa declare fals?Ce dovezi aveti in acest sens?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Acuzatorii prietenilor mei si o dovada un martor a fost intrebat daca a vazut agresiunea.El a spus nu,dar spun ce mi sa zis.Cred ca intelegeti ca ei sunt prelucrati.