avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Trecere masina pe proprietar probleme
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Trecere masina pe proprietar probleme

Buna seara
De curand am intampinat o problema
Am achizitionat o masina de la un domn .Acesta mi a dat un fiscal o factura (masina e cumparata de la o firma) talonul cheile
Acuma problema asta ca nu mai dau de om sa fac contractu de vanzare cumparare
Am un fiscal dar e de pe luna a 4 a
Tin sa mentionez ca masina e instrainata pe firma adica pe talon la instrainare e stampila firmei
Ce pot face sa trec masina pe mine ??
Pot sa merg la firma sa cer un fiscal ?
Cel mai recent răspuns: wezz , utilizator 23:03, 8 Iunie 2018
Va aflati in situatie delicata in conditiile in care vanzatorul nu a detinut calitatea de proprietar
Certificatul fiscal eliberat in l;una a 4 a nu mai este valabil
Firma nu mai poate sa va elibereze certificat fiscal atat timp cat a instrainat vehiculul catre tert -care nu a notat pe rolul sau fiscal si nici nu a inmatriculat vehiculul la serviciul politie rutiera
Pai si ce pot face? unde trebuie sa umblu ca am auzit ca se poate trece

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere vehicul Roby1967 Roby1967 Am vandut o masina in urma cu 4 ani ! S-a intocmit act de vanzare, am eliberat fisa fiscala...In aceasta perioada ma sina a fost revanduta de mai multe ori , ... (vezi toată discuția)
Transcriere vehicul inmatriculat MariaCh MariaCh Buna ziua, Am cumparat o masina inmatriculata in Romania de un prim proprietar. Pe verso e notat ca e instrainat catre altcineva (e atasat si contractul de ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal - inmatriculare auto arnin arnin Buna ziua, Rog ajutor. Am urmatoarea problema: Am fost intr-o alta localitate pt a cumpara un autovehicul. Am incheiat un contract de vanzare cumparare, ... (vezi toată discuția)