Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Firma fictiva cu datorii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Firma fictiva cu datorii

Buna ziua,
am un spatiu - o hala, pe care am dat-o spre folosinta cu contract de comodat. Domnul cui am dat-o ne-a rugat sa-l lasam sa isi tina masina, iar in schimb el ne va aduce jucarii si alte donatii pentru copilasi, deoarece noi avem un centru pentru copii. Nu a stat decat vreo 3 saptamani, dupa care, intr-o dimineata am gasit poarta deschisa, gardul lovit si alte daune. Ne-a raspuns foarte greu la telefon si a zis ca va veni sa repare, dar de atunci nu am mai auzit nimic de el. Problema este ca de vreo 2 luni ne vin aproape zilnic titluri executorii pe diferite persoane, la aceeasi firma. Se pare ca totul a fost o inselatorie, nu avea de gand sa ne ajute, ci doar sa faca o firma fictiva ca sa scoata credite. Acum ne e teama sa nu avem noi probleme pentru ca sediul firmei e la adresa noastra. Ce trebuie sa facem? Sa anuntam politia despre aceasta firma? Noi putem fi afectati din cauza datoriilor? Avem sansa sa castigam daca ii dam in judecata pentru schimbarea adresei?
Va multumesc!
Buna ziua. Va recomandam sa formulati o actiune in instanta in vederea recpararii prejudiciilor creeate, deasemenea este necesar sa solicitati Registrului Comertului radierea adresei pentru firma in cauza.

-Nu vă mai faceți reclamă în interiorul mesajelor. Completați-vă numele de user / consultant-
Manuela Rășină, administrator