Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme la alegerea gradinitei in custodie comuna- ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme la alegerea gradinitei in custodie comuna- reinscreiere la gradinita

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o opinie, avem:

-Custodie comuna
-Tatal separat locuieste in alt oras
-Copilul are domiciliul la mama

Parintii decid de comun accord asupra alegerii unei gradinite la care copilul merege mai bine de un an. Dupa un an, si coincidand cu perioada reinscrierii copilului in noul an scolar, tatal solicita mamei, sa caute ea, o alta gradinita, sub motivul ca dansul doreste una care are camera de supraveghere, astfel incat sa il vada el pe copil . Motive justificate pt necesitatea supravegherii video nu exista, in special in contextul in care, tatal amana raspunsurile la emailuri motivand ca, dansul nu poate accesa decat acasa calculatorul pt motive personale, si nu la serviciu. Asadar la serviciu, dupa spusele dansului este in imposibilitate de a naviga pe internet.

Cum se procedeaza in cazul in care, parintii, totusi, nu cad de comun accord, asupra mutarii/ reinscrierii la anume gradinita? gradininitia actuala solicita accord scris inclusiv de la tata pt contractual de re-inscriere.. Ce facem daca tatal refuza?!!

Cum procedam?
multumesc anticipat!

Michaela2014, utilizator
Bună ziua,

Problema se poate rezolva în instanță.

Art. 486. - Ori de câte ori există neînțelegeri între părinți cu privire la exercițiul drepturilor sau la îndeplinirea îndatoririlor părintești, instanța de tutelă, după ce îi ascultă pe părinți și luând în considerare concluziile raportului referitor la ancheta psihosocială, hotărăște potrivit interesului superior al copilului. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozițiile art. 264 fiind aplicabile.
multumesc frumos!
Imi spuneti va rog cum anume se procedeaza mai exact, cu instant de tutela?
Vorbim de un copil de 3&1/2 ani.

Dana Fatol a scris:

Bună ziua,

Problema se poate rezolva în instanță.

Art. 486. - Ori de câte ori există neînțelegeri între părinți cu privire la exercițiul drepturilor sau la îndeplinirea îndatoririlor părintești, instanța de tutelă, după ce îi ascultă pe părinți și luând în considerare concluziile raportului referitor la ancheta psihosocială, hotărăște potrivit interesului superior al copilului. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozițiile art. 264 fiind aplicabile.

Obțineți hotărâre judecătorească.
Dacă e graba deschideți si ordonanta.
Apelați la avocat daca nu va descurcati sau sa nu blocați procesul din neștiință.