Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme la cadastrul, întabularea și înscrierea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme la cadastrul, întabularea și înscrierea în cartea funciară a unui teren moștenit, obținut în urma unui act de partaj voluntar: ni se cere titlul de proprietate și nu putem să-l obținem de la verișoara noastră. Ce putem face în această situație?

Buna ziua, aș dori sa ma sfătuiți ce pot face in cazul in care in urma decesului bunicii paterne,suntem 3 mostenitori ( eu, fratele meu si o verișoara). Am dezbătut succesiunea, in baza certificatului de Moștenitor avem un Act de partaj voluntar, dar problemele abia acum încep. Eu cu fratele meu dorim sa vindem terenul extravilan dobândit in urma partajului ,ceea ce înseamnă ca trebuie facut cadastru si înscrierea la cartea funciară dar verișoara noastră refuza sa ne de-a Titlul de Proprietate sau copie legalizata ( care a rămas la ea) pentru a începe demersurile in acest sens. Întrebarea mea este ce pot face in aceasta situație având in vedere ca nu pot cere un duplicat al titlului de proprietate din moment ce acesta exista (bănuiesc ca avem dreptul toți 3 la acest act). Si inca ceva ce nu înțeleg , in actul de partaj exista un paragraf care spune ca: Noi părțile copartajante declaram ca ne garantam reciproc pentru evictiune si vicii ascunse in baza ART 683 Cod Civil ind 1. Va multumesc frumos, o zi frumoasa .
Manuela Rășină, administrator
nu primaria elibereaza titluri de proprietate i oficiu de cadastru la care este arondata unitatea administrativa ,si asta la propunerea comisei locale de fond funciar