Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional formare profesionala

Este legal ca intr-un act aditional celui de munca, ce prevede plata tuturor investitiilor legate de formarea profesionala a unui angajat, daca se pleaca inainte de 12 luni, sa se prevada si plata diurnei si a cazarii ce au fost platite cu aceasta ocazie ?
Asta pe langa cheltuielile efective: trainingul, certificarea, etc.

Eu inclin sa cred ca da. Daca partile semneaza, li se impune, nu ? Gresesc cumva ?

Multumesc
intr-un contract regula generala este ca, daca se semneaza, rezulta acordul de vointa al partilor, depinde ce este specificat in contract.

Am scris ce este specificat in contract:

"intr-un act aditional celui de munca, ce prevede plata tuturor investitiilor legate de formarea profesionala a unui angajat, daca se pleaca inainte de 12 luni, sa se prevada si plata diurnei si a cazarii ce au fost platite cu aceasta ocazie ?
Asta pe langa cheltuielile efective: trainingul, certificarea, etc."

Multumesc.

Buna ziua !
Contractul este legea partilor, deci in situatia ca exista o astfel de clauza contractuala, raspunsul este DA.
Cu stima !
cheltuielile de formare profesionala includ si cheltuielile privind deplasarea si diurna, daca locul formarii profesionale difera de localitatea de domiciliu, si se impune plata acestora. este normal ca, angajatorul care le-a suportat sa le recupereze de la angajatul care nu respecta actul aditional si pot fi incluse intre clauzele actului aditional incheiat cu ocazia efectuarii training-ului.
Mi se pare corect insa voiam sa ma asigur.
Va multumesc frumos de promptitudine.