Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administratorul și directorul general
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administratorul și directorul general

Dacă în cadrul unui SRL administratorul deține și funcție de director general și se decide schimbarea administratorului prin hotărâre AGA, se schimba automat și directorul general sau poate rămâne încă în funcția de director pana se face o alta numire?
Administrator este in baza unui mandat. Functia de director general este in baza unui contract de munca. Sunt doua lucruri diferite. El poate sa nu mai fie administrator insa poate ramane director general in continuare.
Depinde de asociati daca decid sa-l mai pastreze si in functia de director general.