Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transport gratuit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transport gratuit

Pt ce categorii de persoane cu handicap,ma refer la grad de handicap,se acorda bilete pt transport gratuit?
Potrivit legii, beneficiază de gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele pentru transport fluvial, următoarele categorii de persoane: persoanele cu handicap grav, persoanele cu handicap accentuat, însoţitorii persoanelor cu handicap grav (numai în prezenţa acestora), asistenţii personali ai persoanelor cu handicap grav, însoţitorii copiilor cu handicap accentuat (numai în prezenţa acestora).

Persoana cu handicap grav beneficiază de 12 bilete gratuite dus-întors/an, iar persoana cu handicap accentuat beneficiază de 6 bilete gratuite dus-întors/an.
[ link extern ]