Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat grad handicap
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat grad handicap

Buna ziua . Mama a fost incadrata in grad de handicap accentuat. as dori sa stiu care sunt beneficiile de care poate benificia,
Persoanele adulte cu handicap accentuat pot beneficia de:

- indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 265 lei;
- buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 110 lei.
- gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele de transport fluvial, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele, în limita a 6 călătorii dus-întors pe an calendaristic;
- gratuitate transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţa şi cu metroul.
Multumesc pentru raspuns. Oare are drept si de insotitor permanent ea nefiind apta sa aiba grija singura de ea?
Nu are dreptul la însoțitor, sau la asistent personal, deoarece este încadrată în grad accentuat.
.
Dapix, utilizator