Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conversațiile telefonice și cele de pe WhatsApp pot ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conversațiile telefonice și cele de pe WhatsApp pot fi probe în instanță?

Dacă am avut discuții telefonice și conversații pe WhatsApp cu o persoană pot să o dau în judecată și să solicit daune morale și materiale că am fost jignit.
1)Convorbirile telefonice pot să le obțin de la compania de telefonie dacă fac cerere sau trebuie să decidă instanța și apoi solicita instanta? 2)Conversațiile pe WhatsApp pot fi considerate probe?
3) Poate să zică că a scris copilul sau soția de pe telefonul lui. Cum pot dovedi?
Nu, nu puteti dovedi nimic ! Sa solicitati convorbirile dela compania de telefonie ?!! Glumiti ? Aveti cumostinta de vreo companie de telefonie care inregistraza convorbirile ?
Probe pot fi dar in proces trebuie sa va faceti apararea in functie de apararile existente.
In justitie depinde de multi factori soarta unui proces.
Depinde si de argumente in afara de probe...

Merită să pierd timp și bani cu asemenea proces? Am șanse să obțin daune morale și materiale? Câți bani se pot obține în asemenea procese? Să știu dacă are rost. Mulțumesc!
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Probe pot fi dar in proces trebuie sa va faceti apararea in functie de apararile existente.
In justitie depinde de multi factori soarta unui proces.
Depinde si de argumente in afara de probe...

Dacă nu ati înregistrat Dvs conversațiile pe telefon si nu ati salvat mesajele, sanse de a câștiga acel proces sunt mici. Dar pe de alta parte, asa cum a zis colegul meu, depinde foarte mult de apărarea celui dat in judecata. Dacă Dvs Porniți acest proces cu gândul sa va îmbogățiți la sigur, mai bine Renunțați. Nimeni nu va poate garanta asta