Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme - restituire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme - restituire teren

Buna dimineata !

Va prezint urmatoarea situatie:
- tatalui meu i s-a reconstituit dreptul de proprietate asupra terenului parintilor lui ce a fost inainte preluat de CAP,
in urma unui proces castigat in instanta
- hotararea este din 2009
- tatal meu se chinuie de atunci sa fie pus in posesie asupra intregului teren
- a fost pus in posesie doar pentru o parte din teren,
- pe langa bucatica de teren primita in posesie,
mai sunt si alte 2 fasii de teren expropriate
care in prezent este domeniu public

Va rugam frumos sa ne ajutati cu cateva sfaturi:
- cum se poate rezolva aceasta situatie ?
- tatal meu va primi sau nu teren ? sau va fi despagubit ?
- cum ramane cu hotararea ? cu ceea ce a dat judecatorul ?
- un vecin mi-a spus ca
nu mai poate sa fie pusa in executare hotararea,....
Mai aveți un an la dispoziție sa cereți primăriei sa pună in executare hotărârea. De urgentă, apelați la un avocat. Nu va luați dupa ce zic vecinii Dvs.
Va rog frumos sa imi mai spuneti
- exista un termen in care ne putem incadra
ca sa putem cere Primariei sa puna in executare hotararea, INTEGRAL ?
- daca nu primim nici un raspuns scris sau daca Primaria
va refuza ( pentru ca terenul problema este azi domeniu public, iar o parte Primaria a permis ca vecinul sa il uzucapeze ), cum vom putea proceda ?
Aveți la dispoziție 10 ani de la rămânerea definitiva a hotărârii judecătorești in care puteți cere primăriei sa pună in executare aceea hotărâre. De ajutor in acest sens va este un avocat bun. De Dvs depinde. Mai aveți un an la dispoziție. Habar nu aveți cat aveți de câștigat astfel. Succes!