Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune

Sunt încadrat că șef garaj cu studii superioare. In urma unei discuții aprinse cu directorul,pe tema neandeplinirii targhetului,am fost sancționat 60 de zile ,mutandu mă la spălătorie și salariul diminuat De la 3600 la 1900 lei. Mai pot fi ascultat de subalterni,dp sancțiunea efectuată? Cu deosebita considerare,Nistor
Sanctiunea a fost aplicata dupa ce s-a efectuat cercetarea disciplinara a dvs.?
Da. S a întrunit comisia și nu am inscalit sancțiunea , întrucât trecerea de la ing mecanic la muncitor necalificat ,mi se pare nelegală. Putea să mă mute pe un alt post cu studiile care le am și să fie alt coleg șef de garaj. Cu stima,Nistor

Cornel Vasile a scris:

Sanctiunea a fost aplicata dupa ce s-a efectuat cercetarea disciplinara a dvs.?

Chiar daca nu ati semnat sanctiunea, ea se va aplica pana la expirarea termenului pentru care a fost aplicata.