avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa salubritate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa salubritate

Buna seara,
Am doua proprietati cu acte doveditoare la care platesc impozit pe imobile si pe terenurile aferente. Locuiesc la un singur imobil putand dovedi acest lucru, inclusiv cu martori, pe la celalalt trecand de doua ori pe an pentru a vedea ce s-a mai "darapanat" pe acolo ( acesta aflandu-se in alta localitate). Am fost la primarie sa platesc impozitul pe teren si pe imobil pentru proprietatea nelocuibila si m-am trezit cu restante, desi stiam ca sunt la zi cu toate. Am solicitat o informare de plata din care reiese ca nu mi-am platit taxa de salubritate de trei ani ( 40 de ron/an ) !!!!! Am solicitat mai multe informatii la ghiseu; "taxa a fost infiintata prin hotarare de consiliu local si s-a aplicat retro pe doi ani..........pe bune ? Pentru ca nu locuiesc acolo si nu produc gunoi am solicitat sa complectez cerere in acest sens, sa nu platesc in doua locuri salubritatea, dar mi s-a raspuns ca nu se aproba. Intrebarea mea este daca se poate face vreun demers in acest sens si cui trebuie sa ma adresez in acest caz. Sunt cu toate taxele la zi, imi platesc impozitele pentru toate bunurile pe care la detin, dar mi se pare aberant sa dau niste bani ca asa vrea primaria. Daca s-a mai intalnit cineva cu asemnea problema, sau daca cineva cunoaste vreo rezolvare in cazul meu, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Icarus33 , utilizator 12:58, 25 Aprilie 2019


vldd1802200213031970 a scris:

Buna seara,
Am doua proprietati cu acte doveditoare la care platesc impozit pe imobile si pe terenurile aferente. Locuiesc la un singur imobil putand dovedi acest lucru, inclusiv cu martori, pe la celalalt trecand de doua ori pe an pentru a vedea ce s-a mai "darapanat" pe acolo ( acesta aflandu-se in alta localitate). Am fost la primarie sa platesc impozitul pe teren si pe imobil pentru proprietatea nelocuibila si m-am trezit cu restante, desi stiam ca sunt la zi cu toate. Am solicitat o informare de plata din care reiese ca nu mi-am platit taxa de salubritate de trei ani ( 40 de ron/an ) !!!!! Am solicitat mai multe informatii la ghiseu; "taxa a fost infiintata prin hotarare de consiliu local si s-a aplicat retro pe doi ani..........pe bune ? Pentru ca nu locuiesc acolo si nu produc gunoi am solicitat sa complectez cerere in acest sens, sa nu platesc in doua locuri salubritatea, dar mi s-a raspuns ca nu se aproba. Intrebarea mea este daca se poate face vreun demers in acest sens si cui trebuie sa ma adresez in acest caz. Sunt cu toate taxele la zi, imi platesc impozitele pentru toate bunurile pe care la detin, dar mi se pare aberant sa dau niste bani ca asa vrea primaria. Daca s-a mai intalnit cineva cu asemnea problema, sau daca cineva cunoaste vreo rezolvare in cazul meu, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat.


Aceeași problema o am și eu cu Primăria comunei unde dețin o casa de vacanța la care mergem ocazional fără a lasă nici un fel de gunoi menajer care sa fie ridicat de operatorul de salubritate.

Hotararea de consiliul local se aplica pentru viitor , de la data aducerii la cunostinta publica prin afisare la sediul Primariei sau pe pagina de internet a institutiei , NU retroactiv .Depuneti o cerere la Primaria localității , la care atasati copie a actului de identitate din care sa reiasa domiciliul la care locuiti , iar in cazul unui raspuns negativ trebuie sa dati autoritatea locala in judecata .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. locuiesc impreuna cu sotul ... Ma intereseaza Ma intereseaza Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc impreuna cu sotul la casa intr-o comuna in care am mai cumparat o casa pe care o renovam si in care ... (vezi toată discuția)
Salubrizare fidelia22 fidelia22 Buna ziua, Daca exista posibilitatea sa nu platesc in doua locuri salubritatea.,adica la doua adrese diferite?Cum procedez?(Primaria spune ca trebuie platit ... (vezi toată discuția)
Taxa pe salubritate pe 2019 si 2020 si penalizari de intarziere lucretiastoian lucretiastoian In ultimii ani am locuit si muncit in strainatate. Am revenit in tara in septembrie 2020. Desi am platit in fiecare an impozitele la primarie, cand am fost in ... (vezi toată discuția)