Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc impreuna cu sotul ...

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva.
Locuiesc impreuna cu sotul la casa intr-o comuna in care am mai cumparat o casa pe care o renovam si in care deocamdata nu locuieste nimeni (speram sa vina baiatul cand termina facultatea peste cativa ani). Exista o hotarare a consiliului local prin care fiecare casa nelocuita TREBUIE sa plateasca pentru o persoana gunoiul, asa ca ne-am trecut la o locuinta eu si la una sotul. Acum de la primarie imi cer ca cel care e trecut la a doua locuinta sa isi schimbe cartea de identitate sau sa mai platesc o persoana la gunoi. Toate astea se intampla in acelasi, sat aceeasi comuna. Este legala aceasta abordare? Multumesc.
Dacă aceasta prevedere este prevăzută printr-o hotărâre de consiliu local înseamnă că e legală. Multe localități procedează așa, astfel încât se trece doar o persoana pentru a doua proprietate (nu cea de domiciliu) considerata reședință.
Pretentia este intemeiata numai daca solicitantul detine temei legal
Solicitati oficial angajatilor primariei sa va comunice temeiul legal al pretentiei
Eu stiu ca este legal daca proprietarul are domiciliu in alta unitate administrativa dar aici e vorba de aceeasi localitate, asta nu inteleg. Atata timp cat eu tot in comuna platesc ce importanta are daca am buletin pe strada 1 sau strada 3?

latka a scris:

Dacă aceasta prevedere este prevăzută printr-o hotărâre de consiliu local înseamnă că e legală. Multe localități procedează așa, astfel încât se trece doar o persoana pentru a doua proprietate (nu cea de domiciliu) considerata reședință.

Cititi prima data cum este regulamentul adoptat de consiliul local, privind salubrizarea, in localitatea dvs. Sau, depuneti la primarie o reclamatie prin care cereti sa vi se comunice temeiul legal, adica acest regulament. Cum doriti. Unde locuiesc eu e aceeasi situatie.
Daca mai detii o proprietate, tre' sa-ti schimbi cartea de identitate?
Doamne fereste! Astia, de mici, sunt cazuti in breton...
...Unde locuiesc eu e aceeasi situatie.

Inseamna ca "cineva" le canta'n struna...