avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchidere terasa la un bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchidere terasa la un bloc

Am un apartament la ultimul etaj (retras), care are si o terasa destul de mare (terasa nu are acoperis, e marcata in cadastru ca si “terasa”). Cum as putea inchide aceasta terasa, din punct de vedere legal? Ma refer la realizarea unei structuri de lemn sau metal, cu acoperis (la nivelul terasei de deasupra blocului), astfel incat sa rezulte o camera.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:31, 12 Iunie 2018
Este problema complexa deoarece pe de o parte intentionati schimbarea aspectului partii comune a imobilului de locuit in comun prin inchiderea terasei -este necesar acordul asociatiei de proprietari
Pentru inchidere terasa este necesara structura care sa suporte tensiuni.,greutate, sa asigure comportament bun in caz de situatii speciale=cutremure,socuri,etc
Pentru realizare structura suport acoperis la ultimul nivel este obligatoriu expertiza tehnica care sa concluzioneze daca actuala constructie poate suporta greutatea eventualei noi constructii si daca mai poate asigura in timp siguranta si securitate la factorii externi
Daca expertiza tehnica este favorabila,realizati proiect tehnic solicitati la serviciul urbanism autorizatie constructie si certificat de urbanism

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formalitati necesare schimbare acoperis cladire pe structura de lemn asomesan asomesan Buna ziua, Va rugam sa ne ajutati cu urmatoarea nelamurire: Avem o magazie pe structura de lemn , pentru care nu a fost necesara obtinerea unei autorizatii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am cumparat un apartament intr-un bloc nou, la ultimul ... florentinm florentinm Buna ziua, Am cumparat un apartament intr-un bloc nou, la ultimul etaj, retras cu terasa partial acoperita. Doresc sa inchid balconul cu termopan si ... (vezi toată discuția)
Terasa.etaj 1. acoperire. balcon. Adrian Ionuț Adrian Ionuț Buna. Locuiesc intr-un apartament la etajul 1 care dispune de o terasa de 18m. Vreau sa stiu daca pot inchide legal terasa cu un acoperis din lemn si pereti ... (vezi toată discuția)