Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchidere terasa la un bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchidere terasa la un bloc

Am un apartament la ultimul etaj (retras), care are si o terasa destul de mare (terasa nu are acoperis, e marcata in cadastru ca si “terasa”). Cum as putea inchide aceasta terasa, din punct de vedere legal? Ma refer la realizarea unei structuri de lemn sau metal, cu acoperis (la nivelul terasei de deasupra blocului), astfel incat sa rezulte o camera.
Este problema complexa deoarece pe de o parte intentionati schimbarea aspectului partii comune a imobilului de locuit in comun prin inchiderea terasei -este necesar acordul asociatiei de proprietari
Pentru inchidere terasa este necesara structura care sa suporte tensiuni.,greutate, sa asigure comportament bun in caz de situatii speciale=cutremure,socuri,etc
Pentru realizare structura suport acoperis la ultimul nivel este obligatoriu expertiza tehnica care sa concluzioneze daca actuala constructie poate suporta greutatea eventualei noi constructii si daca mai poate asigura in timp siguranta si securitate la factorii externi
Daca expertiza tehnica este favorabila,realizati proiect tehnic solicitati la serviciul urbanism autorizatie constructie si certificat de urbanism