Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte vanzare

Buna ziua!
in cazul in care se incheie un contract de vanzare cumparare a unui imobil ce trebuie sa platesc la notar in calitate de vanzator?
din punct de vedere legal cine plateste actele la notar,vanzatorul sau cumparatorul?
Că regula, vânzătorul pune la dispozitie toate documentele necesare pentru vânzare și achita extrasul de carte funciară pentru autentificare și verificarea regimului matrimonial.
Cumpărătorul achita onorariul notarial+tva, intabularea dreptului sau de proprietate la Cartea Funciară și verificarea regimului matrimonial.
Însă, după cum se inteleg părțile costul total se poate împărți la jumătate sau poate fi achitat doar de una dintre părți.