Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie imobil

Buna ziua,
dorim sa achizitionam o casa, 40.000 eur. Intrebarile ar fi:
1) achitam toata suma prin virament bancar? sau bilet la ordin ? sau?????
2) cine plateste la notar?
3) care este baza : valoarea din contract sau valoarea de catalog de la notar?

multumesc
1. Achitați toată suma prin virament bancar.
2. Vânzătorul pune la dispozitie toate documentele necesare pentru vânzare și achita extrasul de carte funciară pentru autentificare și verificarea regimului matrimonial, iar cumpărătorul achita onorariul notarial + tva, intabularea si verificarea regimului matrimonial.
3. Dacă prețul declarat de dvs este mai mic decât evaluarea rezultată din grila notariala, taxele se vor percepe la valoarea din grila.
Dacă prețul declarat de dvs este mai mare, se va calcula la prețul dvs.
raluk0207, utilizator