Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime în muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime în muncă

Bună ziua,
Sunt pensionat pe caz de boală din anul 2007, Gr.2, la vârsta de 51 de ani împliniți, aș dori să știu dacă vechimea la data pensionării (30 de ani) se cumulează cu perioada cât am primit pensie medicală și ce act normativ stabilește acest lucru ?
Mulțumesc.
Legea 263/2010
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
.....