Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reglementari parcare subterana privata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reglementari parcare subterana privata

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce cadru legal exista ca sa ne putem defini un regulament intern pt. o parcare subterana unde proprietarii anumitor apartamente au locurile de parcare. Am dori, in masura in care se poate, sa putem bloca rotile masinilor care parcheaza pe caile de acces sau pe proprietatea privata a cuiva, urmand ca deblocarea sa se faca dupa achitarea unei amenzi / sume de bani. Am vazut ca se practica asta in parcarile multor Mall-uri, si nu stiu care e procedura - daca e legal, daca au ei un contract cu Primaria sau Politia Locala, etc.
Desi accesul in parcare se face strict pe baza unei liste de numere de telefon, poarta ramane deschisa timp de inca un minut, timp in care se mai furiseaza si altii si parcheaza ba pe caile de acces, ba pe locul cuiva.
amnine, utilizator
Nu aveti autoritatea si competenta sa blocati bunul proprietatea unui tert
Aveti dreptul sa afisati la loc vizibil afise pentru stationare/parcare interzisa
Nu aveti autoritatea si competenta sa aplicati sanctiuni=amenzi
Este diferenta semnificativa intre parcare operator comerciant si parcare de resedinta