avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reactivare fiscala societate comerciala cu datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reactivare fiscala societate comerciala cu datorii

Se poate reactiva fiscal o societate comerciala cu datorii de 10.000 lei la anaf, in conditiile esalonarii datoriei? La registrul comertului am reactivat firma (in urma prelungirii contractului de inchiriere sediu). Mentionez ca registrul comertului m-a declarat inactiv pentru ca expirase contractul de inchiriere sediu.
Codul de procedura fiscala si ordinul pesedintelui anaf nr 90 permit esalonarea datoriei, oug 84 nu-mi permit reactivarea firmei fara sa platesc integral datoriile.
Se poate sa reactivez fiscal in conditiile esalonarii datoriei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: roby2013 , utilizator 15:09, 4 Martie 2021
Sunt si eu interesata, cum ati rezolvat in final? Au fost esalonate datoriile firmei inactive?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma inactiva MinolaRaisa120 MinolaRaisa120 Am o micro interprindere srl , neplatitoare tva si apar ca fiind firma inactiva .Ce insemna ? Contabila mea spune ca este o eroare pt ca eu sunt neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Societate fara acte contabile.ce-i de facut? ela david ela david Societatea infiintata in 2010. Functioneaza 1-2 luni, se depun declaratiile corespondente actualei D112...si cam atat....Contabila plecata din tara, nu tu ... (vezi toată discuția)
Cazierul fiscal al administratorului Frigioiu52 Frigioiu52 Buna ziua, As vrea sa stiu daca cazierul fiscal al administratorului unui SRL pentru expirare valabilitate sediu social se sterge dupa 5 ani. Sediul a fost ... (vezi toată discuția)