avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare respectiv vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare respectiv vanzare teren

Buna ziua,

Vin cu mai multe intrebari in speranta ca ma veti putea lumina.

1. Se poate face la un notar din Cluj-Napoca dezmembrarea, respectiv vanzarea/intabularea unui teren intravilan care apartine de cartea funciara din Gherla ? Sau trebuie sa merg la un notar din Gherla ?

2. Se poate face actul de dezmembrare direct pe noul proprietar pentru una din parcele iar cealalta pe mine ?
Sau trebuie intai sa le dezmembrez pe mine si abia apoi se poate vinde parcela respectiva ?

3, Noul proprietar poate folosi masuratoarea rezultata in urma dezmembrarii pentru intabularea parcelei pe el sau trebuie sa faca o noua masuratoare?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: dragosm90 , utilizator 12:23, 14 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Se poate face la orice notar din țară.
2. Dezmembrarea este un act administrativ. Nu transfera și dreptul de proprietate. Scopul este împărțirea unui teren in mai multe loturi, fiecare având un nr cadastral diferit. Actul de dezmembrare va fi semnat doar de proprietarul terenului.
3. Intabularea se face in baza aceleiași documentații cadastrale.
Va multumesc pentru raspunsul prompt!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezmembrare fara iesire din indiviziune angella angella O problema m/a pus pe ganduri: daca sunt doi copropietari pe o suprafata de teren(cu constructii) si vor sa o dezmembreze in doua parcele dar fara sa faca ... (vezi toată discuția)
Succesiune si intabulare teren direct pe noul proprietar dragosm90 dragosm90 Buna seara, Deranjez si eu cu niste intrebari si eventual caut un avocat/notar dispus sa ma ajute cu demersurile in vederea intabularii unui teren ... (vezi toată discuția)
Cadastru vanzare parcela teren Margareta72 Margareta72 Vreau sa vand o parcela din terenul pe care il detin, si stiu ca trebuie sa se intocmeasca un cadastru care sa evidentieze cele doua parcele rezultate. Am ... (vezi toată discuția)