Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare respectiv vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare respectiv vanzare teren

Buna ziua,

Vin cu mai multe intrebari in speranta ca ma veti putea lumina.

1. Se poate face la un notar din Cluj-Napoca dezmembrarea, respectiv vanzarea/intabularea unui teren intravilan care apartine de cartea funciara din Gherla ? Sau trebuie sa merg la un notar din Gherla ?

2. Se poate face actul de dezmembrare direct pe noul proprietar pentru una din parcele iar cealalta pe mine ?
Sau trebuie intai sa le dezmembrez pe mine si abia apoi se poate vinde parcela respectiva ?

3, Noul proprietar poate folosi masuratoarea rezultata in urma dezmembrarii pentru intabularea parcelei pe el sau trebuie sa faca o noua masuratoare?

Va multumesc anticipat!
1. Se poate face la orice notar din țară.
2. Dezmembrarea este un act administrativ. Nu transfera și dreptul de proprietate. Scopul este împărțirea unui teren in mai multe loturi, fiecare având un nr cadastral diferit. Actul de dezmembrare va fi semnat doar de proprietarul terenului.
3. Intabularea se face in baza aceleiași documentații cadastrale.
Va multumesc pentru raspunsul prompt!