avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost luată sub tutela bunicilor de la vârsta de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost luată sub tutela bunicilor de la vârsta de 10 ani. Ce drept am la moștenire?

Buna ziua am fost luată sub tutela bunicilor de la vârsta de 10 ani până la 18 ani bunicii au decedat,as dori să știu ce drept am la moștenire? Pot avea drepturi egale cu cele ale copiilor?.O zi bună!!!
Ultima modificare: Luni, 18 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 09:46, 17 Iunie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Da mama care din păcate a decedat și ea.
~ Conținut șters la cerere ~
Mama era casatorita la data decesului? Mama a decedat inaintea bunicilor?
Mama a decedat la 2 zile după bunica adică bunica pe 2 ianuarie și mama pe 4.

Alte discuții în legătură

Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii) dobrelucia49 dobrelucia49 in cazul in care unul din mostenitori a decedat inainte de inceperea actiunii succesorale cine vine la mostenire?sotia supravietuitoare sau copiii ... (vezi toată discuția)
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)