Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Stalp inalta tensiune pe proprietate privata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Stalp inalta tensiune pe proprietate privata

Detin un teren intravilan si o casa costruita pe acesta, iar pe o treime din teren trec sarmele de la un stalp de inalta tensiune .
Mentionez ca stalpul este tot pe proprietatea noastra, insa el apartine unei fabrici construite vis-a-vis si care se alimenteaza de acolo cu energie electrica , iar maneta de interupere a energiei este tot la noi si ei vor sa intre oricand sa manevreze sau sa faca lucrari la acesta pe proprietatea noastra, fara sa vrea sa ne despagubeasca intr-un fel.
Mi-as dori sa stiu ce as putea face dpdv juridic pt a obtine fie scoaterea lui de pe proprietatea mea, fie o contravaloare in bani pt chirie sau ceva similar, pentru faptul ca ocupa spatiul meu si nu se poate construi nimic sub firele de inalta tensiune.
Multumesc frumos!
Dpdv juridic, indiferent de solicitarea pe care o veti avea, (scoatere de pe proprietate/chirie/despagubire), va trebui sa va adresati instantei de judecata.