Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O asociație de proprietari este acționată în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O asociație de proprietari este acționată în judecată de către un furnizor de apă pentru restanțe datorate unui singur rău-platnic. Un proces intentat de asociație acestuia poate suspenda cauza inițială?

Situație: o Asociație de Proprietari este acționată în judecată de către un furnizor de apă pt. neplată debite + penalizări.
Restanțele se datorează doar unui singur rău-platnic.
Întrebare: Un proces pe care Asoc. îl intentează rău-platnicului, pt. neplată debite, poate supenda cauza inițială până la soluționarea acesteia din urmă?
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Motivul ar fi imposibilitatea de plată a sumei față de furnizor, acțiunea față de persoana rău-platnică nefiind încă intentată.
Mai pe scurt, din ex. silită a persoanei se plătește furnizorul.
Vi s-a explicat ceva, dar nu ati inteles.
Furnizorul poate lua masura opririi apei. Contractul de furnizare este incheiat intre furnizor si as. prop., nu cu prop. rau platnic.
Totusi, ca sa rezolvati si una si alta, presedintele as. dvs. sa mearga la furnizor si sa ceara ajutor pentru actionarea in instanta a proprietarului. Ei au oficiu juridc si va pot sprijini in instanta.
Succes!
Cu toate acestea, de ce nu plătește asociația debitul pentru furnizarea apei ?
Înțeleg, aveți un râu platnic, dar restul proprietarilor au plătit apa.
Așadar, nu prea are logica ceea ce spuneți.
Mai ales că trebuie să aveți și fond de rulment, adica rezerve de unde plătiți furnizorii.