Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie întreținere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie întreținere minor

Buna seara! Am deschis proces pt pensie alim. in sept 2017.Luna aceasta se termina.Problema este ca nu am fost la nici o înfățișare *(avocatul spunându-mi că nu este nevoie) nici nu am insistat pt ca imi era aproape imposibil sa ajung.Acum spune că sa vedem,ca el crede ca ne accepta cererea pt pensie.Este ok asa?Ca avocat nu trebuia sa obtina sigur?va rog sa mi dati mai multe detalii,cu dansul nu pot comunica imi da răspunsuri scurte pe care nu le inteleg
Despre cuprinsul cererii de chemare in judecata aveti cunostinta ?
Despre intampinarea formulata la cererea de chemare in judecata ati luat la cunostinta ? Ati formulat un raspuns ? Aceste acte au fost formulate: personal / impreuna cu avocatul /exclusiv de catre avocat ? Vi s-a adus la cunostinta continutul acestora ?
In principiu, acestea sunt actele esentiale care formeaza convingerea judecatorului, astfel ca, hotararea pe care urmeaza sa o pronunte, nu poate fi, si nu va fi influentata de prezenta sau absenta Dumneavoastra.
NU va faceti iluzia ca, "ati castigat sau, ati pierdut procesul" pentru ca ati fost sau nu prezent/prezenta la termenele de judecata,
Daca cererea (pretentia formulata) este intemeiata in fapt si in drept, atunci instanta o va admite, daca nu, o va respinge fara a avea vre-o importanta prezenta sau absenta.
Cu privire la aspectul conform caruia avocatul ar fi trebuit/ar trebui sa obtina sigur, trebuie mentionat faptul ca, obligatia profesionala este una de diligenta ci nu una de rezultat. Prin activitatea sa, avocatul nu va "garanteaza" obtinerea unei anumite hotarari. Odata achitat un onorariu, nu inseamna ca ati "cumparat" pronuntarea unei anumite hotarari.
Sau, poate cine stie, poate l-ati gasit Dumneavoastra pe acela care sa va promita obtinerea unui anume rezultat....,
De acte s-a ocupat avocatul.A trebuit taxa de timbru,copie de pe C.I a tatalui,ancheta sociala.Ce mi s-a cerut am depus.Tatal nu s-a prezentat si nici nu l-a reprezentat nimeni.

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Despre cuprinsul cererii de chemare in judecata aveti cunostinta ?
Despre intampinarea formulata la cererea de chemare in judecata ati luat la cunostinta ? Ati formulat un raspuns ? Aceste acte au fost formulate: personal / impreuna cu avocatul /exclusiv de catre avocat ? Vi s-a adus la cunostinta continutul acestora ?
In principiu, acestea sunt actele esentiale care formeaza convingerea judecatorului, astfel ca, hotararea pe care urmeaza sa o pronunte, nu poate fi, si nu va fi influentata de prezenta sau absenta Dumneavoastra.
NU va faceti iluzia ca, "ati castigat sau, ati pierdut procesul" pentru ca ati fost sau nu prezent/prezenta la termenele de judecata,
Daca cererea (pretentia formulata) este intemeiata in fapt si in drept, atunci instanta o va admite, daca nu, o va respinge fara a avea vre-o importanta prezenta sau absenta.
Cu privire la aspectul conform caruia avocatul ar fi trebuit/ar trebui sa obtina sigur, trebuie mentionat faptul ca, obligatia profesionala este una de diligenta ci nu una de rezultat. Prin activitatea sa, avocatul nu va "garanteaza" obtinerea unei anumite hotarari. Odata achitat un onorariu, nu inseamna ca ati "cumparat" pronuntarea unei anumite hotarari.
Sau, poate cine stie, poate l-ati gasit Dumneavoastra pe acela care sa va promita obtinerea unui anume rezultat....,