Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... În ce condiții poate fi o coafeză cu PFA ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

În ce condiții poate fi o coafeză cu PFA coasigurata soțului?

Buna ziua. Lucrez ca si coafeza cu PFA, in prezent imi platesc contributiile prin PFA si as dori sa renunt la plata contributiilor la sanatate devenind coasigurata sotului profesand in continuare pe PFA. Este posibil? Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu puteti fi coasigurata daca aveti venituri. Legea 95/2006:
Art. 224. -
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei, în condiţiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare:

c) soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;

La PFA nu platiti CASS daca aveti norma de venit anuala sub 12 salarii minime brute pe țară (12 x 1900 lei): 22.800 lei. Posibil ca norma de venit sa fie sub aceasta valoare si atunci nu datorati CASS.
Ioan Petru Butariu, Contabil