avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... este coasigurat ? sau nu ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

este coasigurat ? sau nu ?

Bună dimineața !

Colega mea a spus că mama ei are un venit mic
și că dorește ca mama ei să fie coasigurat prin colega mea.

Colegul de la Resurse Umane a considerat că
mama colegei are acest drept
și că va opera acest lucru.

Însă, contabilul șef ne-a spus că:
calitatea de coasigurat este conditionata de neobtinerea de venituri.
și că colegul de la Resurse Umane greșește
și că nu va trebui să opereze acest lucru.

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns:
- dacă mama colegei este coasigurat sau nu prin colega mea ?
- dacă da, atunci, pentru a deveni coasigurat
ce va trebui să facă ?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2020
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 23:23, 4 Martie 2020
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate în sistem sunt coasigurați, potrivit acestei legi. Dacă vă întrebați de ce nu apar și copiii în enumerarea de mai sus, răspunsul este următorul: ei sunt asigurați automat la sănătate cât sunt minori și, dacă-și continuă studiile, chiar și după 18 ani vor fi asigurați.

www.avocatnet.ro/articol_504...

Art. 224 din legea 95/2006
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
c) soțul, soția și părinții fără venituri proprii, aflați în întreținerea unei persoane
asigurate;

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2020
Ionut.ion, utilizator
Legea e clara, pot fi coasigurati sotul/sotia, parintii fara venituri proprii.
Vă mulțumim din suflet tuturor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

În ce condiții poate fi o coafeză cu pfa coasigurata soțului? Sidonia Petrean Sidonia Petrean Buna ziua. Lucrez ca si coafeza cu PFA, in prezent imi platesc contributiile prin PFA si as dori sa renunt la plata contributiilor la sanatate devenind ... (vezi toată discuția)
Coasigurare medicală glo petro glo petro Soțul lucrează in construcții, contract pe durată determinată, salariul de bază brut 3600 Ron. Nu are alte sporuri .Sotia poate fi înregistrată si ... (vezi toată discuția)
Persoana in intretinete Marta123 Marta123 Buna ziua, soțul meu nu este asigurat si are un venit lunar mai mic de 510 lei pe luna. Vreau sa il iau ca si coasigurat dar colega de la resurse umane ... (vezi toată discuția)