Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurare medicală
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurare medicală

Soțul lucrează in construcții, contract pe durată determinată, salariul de bază brut 3600 Ron. Nu are alte sporuri .Sotia poate fi înregistrată si beneficia de coasigurare medicală ?sotia nu are venituri. Unde trebuie sa ma adresez in cazul care angajatorul refuza ?doresc si legislația ce reglementează ,fundamentul legal.mulțumesc mult.
george-neagu, moderator
Legea 95/2006, Art. 224, alin.1, litera c)
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
c) soțul, soția și părinții fără venituri proprii, aflați în întreținerea unei persoane asigurate;

Va puteti adresa Casei de sanatate daca nu accepta.

[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Am sunat la casa de sănătate. Nu a dat un răspuns.m a îndrumat spre contabilul firmei.dar tocmai contabilul refuză, motivat ca cei din construcții au scutire la Cas si au reglementarii proprii .si nu are voie sa mă coasigure. Totuși la alte firme soțiile sunt înregistrate.
Intrebati la Ministerul muncii/sanatatii, CNAS si vedeti ce spun si dumnealor.
Intrebati in scris, cereti raspunsul tot in scris.