Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoare pensie grad 3 de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoare pensie grad 3 de invaliditate

Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare pe caz de boala grad 3 de invaliditate.
Valoarea pensiei este injumatatita intrucat pot lucra maxim 4 ore?
Daca este injumatatita si valoarea scade sub 520 lei primesc valoarea respectiva sau 520 lei?
Daca nu se injumatateste inseamna ca, faptul ca am gradul 3, ma afecteaza doar la diferenta dintre stagiul meu de cotizare si stagiul complet de cotizare (35 ani)?
Va multumesc!
Pensia de invaliditate de orice grad nu este injumatatita.
Veti primi indemnizatia minima de 520 de lei, care din iulie 2018 va fi de 640 de lei.