avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoare pensie grad 3 de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoare pensie grad 3 de invaliditate

Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare pe caz de boala grad 3 de invaliditate.
Valoarea pensiei este injumatatita intrucat pot lucra maxim 4 ore?
Daca este injumatatita si valoarea scade sub 520 lei primesc valoarea respectiva sau 520 lei?
Daca nu se injumatateste inseamna ca, faptul ca am gradul 3, ma afecteaza doar la diferenta dintre stagiul meu de cotizare si stagiul complet de cotizare (35 ani)?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:55, 19 Iunie 2018
Pensia de invaliditate de orice grad nu este injumatatita.
Veti primi indemnizatia minima de 520 de lei, care din iulie 2018 va fi de 640 de lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie de invaliditate Basti Basti Buna ziua. Tatal meu are 61 de ani si 6 luni .Este pensionat pe caz de boala gradul 3 cu 34 de ani 11 luni cotizati. A platit o luna cotizare anul trecut ca ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie boala luci.brasoveanu luci.brasoveanu am incercat sa depun cerere pentru recalcularea pensiei de boala, dupa ce pensia minima a devenit 640 lei, dar d-na de la ghiseul respectiv din cadrul ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate. SorinBv SorinBv Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 222 de lei,și vreau sa ... (vezi toată discuția)