Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparații efectuate prost acum doi ani la subsolul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparații efectuate prost acum doi ani la subsolul blocului. Ce căi legale există pentru a obliga asociația să rezolve situația?

in urma cu 2 ani am facut reparatia instalatiei de la subsolul blocului cu o firma , care a fost platita din fondul de infrumusetare a locatarilor, dar dupa cateva luni am constatat ca pe casa scarii a inceput sa miroase la fel ca inainte de a repara instalatia,am chemat pe cei care au facut lucrarea si am constat ca cedase o parte din instalatie si au promis ca o vor remedia in cel mai scurt timp. Acest timp s-a intins cu aproximatie 2 ani in care am facut mereu plangere verbala asociatiei sa intervina si de atatea ori auzeam raspunsul ca trebuie ca noi locatarii sa mergem sa vorbim cu firma respectiva . As vreu sa stiu ce cai legale exista pentru a face reclamatie asociatiei (care pur si simplu functioneaza doar ca, casieriei in loc sa se zbata ca totul sa fie bine si la locul lor in asociatie). Mentionez - caminele scurgerii nu functioneaza de ani buni si noi platim canal luna de luna dar ce se deverseaza ramane in subsolul blocului.
Va multumesc...
Manuela Rășină, administrator
Mirosul poate proveni de la instalatia de scurgere sau de la lipsa de deratizare/igienizare
Atat timp cat interventia la instaltie a fost executata de catre asociatia de proprietari prin incheiere contract prestari servicii cu firma-conditionat de clauzele contractuale,eventual garantia lucrarii ,tot asociatia de proprietari are dreptul sa notifice executantul sa remedieze eventuale neajunsuri
Atat timp cat dv afirmati ce se deverseaza ramane in subsolul blocului.,evident este problema la instalatia parte comuna scurgere reziduri ,pentru care responsabila este asociatia de proprietari
trebuie atent verificat daca problema este generata sau favorizata de interventia firmei la partea comuna de insalatie sau este factor generat de deprecierea in timp a instalatiei comune
Daca nu solutionati la nivelul asociatiei de proprietari sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie sau autoritatea de sanatate publica
multumesc ptr raspuns, asociatia noastra ne repeta de fiecare data ca este responsabilitatea noastra deoarece suntem propietari si gata s-au spalat pe maini
Asociatia dv prin presedinte incalca dispozitiile in vigoare
Scopul infiintarii asociastiei de proprietari este acela de administrare parte comuna de constructii si de instalatii si de asigurare a bunei functionari a acestora
Exista dispozitii exprese care obliga asociatiile de proprietari-periodic de regula primavara sa asigure deratizare parti comune imobile de locuit in comun
Bună ziua! Avem aceeași problemă. Am depus o cerere pentru repararea subsolului și nu s-au ocupat. Ridică din umeri sau ne iau peste picior. Vreau să cer spijinul primăriei și al DSP. Aveți un exemplu pentru o formulă de adresare și eventualele docum. legislative care ne pot veni în sprijin pentru a le invoca? Mulțumesc!
pe site-ul DPS gasiti un formular pe care il completati apoi trebuie sa va inarmati cu rabdare pana vor veni sa constate, la primarie puteti face numai ca sunt mana in mana cu cei de la asociatie, oricum cei de la DPS dacavin doar o sa-i amendeze , amenda care pana la urma o s-o plateasca tot locatarii... deci este greu