Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost selectată pentru un post, dar după ce mi-am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost selectată pentru un post, dar după ce mi-am făcut actele managerul n-a mai vrut să mă angajeze. Ce pot face în acest caz?

Buna ziua, momentan sunt in indemnizație creștere copil.
Pentru a beneficia de stimulentul de inserție ,am decis să mă angajez cu 60 zile inainte ca copilul sa faca doi ani.
Am fost selectată pentru postul de montator subansamble....Și mi sa dat sa imi fac actele.Am depus actele cerute la firma respectiva....la care răspunsul managerului a fost nu te mai angajăm ce beneficiu avem noi daca te angajăm ca tu sa beneficiez de stimulent.
Am semnat un contract si am depus documente.
Ce pot face in acest caz?Multumesc!

Manuela Rășină, administrator
Contractul a fost semnat de ambele parti ?
Da, dar nu cred ca a apucat să îl bage in Revisal.
Este mentionata perioada de proba in c.i.m. ?
Contactul a fost făcut pe perioada determinată de 3 luni cu 15 zile de proba
In acest caz, chiar daca il opereaza in REVISAL, angajatorul va poate inceta c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.

art.31 C.mun.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic