avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost selectată pentru un post, dar după ce mi-am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost selectată pentru un post, dar după ce mi-am făcut actele managerul n-a mai vrut să mă angajeze. Ce pot face în acest caz?

Buna ziua, momentan sunt in indemnizație creștere copil.
Pentru a beneficia de stimulentul de inserție ,am decis să mă angajez cu 60 zile inainte ca copilul sa faca doi ani.
Am fost selectată pentru postul de montator subansamble....Și mi sa dat sa imi fac actele.Am depus actele cerute la firma respectiva....la care răspunsul managerului a fost nu te mai angajăm ce beneficiu avem noi daca te angajăm ca tu sa beneficiez de stimulent.
Am semnat un contract si am depus documente.
Ce pot face in acest caz?Multumesc!

Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Biro Diana , utilizator 17:04, 21 Iunie 2018
Contractul a fost semnat de ambele parti ?
Da, dar nu cred ca a apucat să îl bage in Revisal.
Este mentionata perioada de proba in c.i.m. ?
Contactul a fost făcut pe perioada determinată de 3 luni cu 15 zile de proba
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, chiar daca il opereaza in REVISAL, angajatorul va poate inceta c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.

art.31 C.mun.
...
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....
Ultima modificare: Joi, 21 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Stimulent Mirelavy Mirelavy Buna ziua am fost in ccc pana pe data de 31 05 2018,,pe aceasta data am semnat contract cu o firma noua iar dupa fix o luna ma anuntat ca imi incheie ... (vezi toată discuția)
Incetare contract kingcbc kingcbc Buna ziua, Am dorit sa angajez pe o persoana, a fost la interviu si a trecut probele date de mine iar vineri am dat incepere de contract la Revisal ca sa ... (vezi toată discuția)
Concediere in perioada de proba dar pe durata stimulentului adamar adamar buna ziua, ma aflu in stimulet de insertie , fata face 3 ani pe 3 iunie 2018. pana in data de 27 decembrie am lucrat la o firma multinationala, iar din 12 ... (vezi toată discuția)