Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit redirectionare 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

redirectionare 2%

se pot redirecţiona 2% din impozitul pe venit către o organizaţie sindicala ?
Da, se poate directiona 2% din impozit catre o organizatie sindicala cu conditia ca potrivit legilor proprii de organizare si functionare (statutului) sa desfasoare activitati nonprofit iar sumele primite din impozit sa fie folosite in acest scop.

Baza legala: Art. 57 alin. (4) din Codul Fiscal: [ link extern ] /
si Normele de aplicare la art. 57 (pct. 117^1 paragraful 2)
Andrei CFNET, Consultant fiscal