Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am fost casatorita iar in urma casatoriei a rezultat un copil, la procesul de divort care s-a incheiat prin acord in data de 30.04.2018, fostul sot a fost de acord cu plata unei pensii alimentare de 25% ,din venitul sau net, insa pana acum nu am primit nici macar un leu. Judecatorul a stabilit ca fostul sot sa plateasca acest procent din salar din urma din data de 06.02.2018 Ce ar trebui sa fac? Eu lucrez si imi pot creste copilul pe banii mei, dar consider ca daca si-a luat aceasta responsabilitate ar trebui sa o duca pana la capăt, mai ales ca pana acum ( copilul are un an si 10 luni) nu a contribuit niciodată la cresterea copilului pe motiv ca nu il intereseaza si ca el oricum isi v-a face altul
Buna ziua,
Dupa ce va vine sentinta acasa si o legalizati va puteti adresa unui executor judecatoresc.
Pana atunci ... e greu sa fie OBLIGAT!
Daca sentinta a ramas definitiva, pana la redactarea acesteia puteti solicita eliberarea unui certificat de grefa privind dispozitivul hotararii cu mentiunea ca a ramas definitiva.

Daca se implinesc 3 luni neachitate formulati plangere penala pentru neplata pensiei alimentare stabilita de instanta atasand certificatul de grefa.
ContSters82289, utilizator
Am fost la judecătorie si mi s-a pus stampila ca sentinta este definitivă

Traian Fanea a scris:

Daca sentinta a ramas definitiva, pana la redactarea acesteia puteti solicita eliberarea unui certificat de grefa privind dispozitivul hotararii cu mentiunea ca a ramas definitiva.

Daca se implinesc 3 luni neachitate formulati plangere penala pentru neplata pensiei alimentare stabilita de instanta atasand certificatul de grefa.

Pe langa demersul recomandat anterior, formulati o cerere catre un executor judecatoresc pentru incuviintarea executarii.
Mergeți la un executor cu o copie legalizată a hotărârii, formulând totodată o cerere de executare silită.
În paralel, puteți adresa Parchetului competent o plângere pt săvârșirea infracțiunii de “abandon de familie”.
Succes!