avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am fost casatorita iar in urma casatoriei a rezultat un copil, la procesul de divort care s-a incheiat prin acord in data de 30.04.2018, fostul sot a fost de acord cu plata unei pensii alimentare de 25% ,din venitul sau net, insa pana acum nu am primit nici macar un leu. Judecatorul a stabilit ca fostul sot sa plateasca acest procent din salar din urma din data de 06.02.2018 Ce ar trebui sa fac? Eu lucrez si imi pot creste copilul pe banii mei, dar consider ca daca si-a luat aceasta responsabilitate ar trebui sa o duca pana la capăt, mai ales ca pana acum ( copilul are un an si 10 luni) nu a contribuit niciodată la cresterea copilului pe motiv ca nu il intereseaza si ca el oricum isi v-a face altul
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:40, 22 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dupa ce va vine sentinta acasa si o legalizati va puteti adresa unui executor judecatoresc.
Pana atunci ... e greu sa fie OBLIGAT!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca sentinta a ramas definitiva, pana la redactarea acesteia puteti solicita eliberarea unui certificat de grefa privind dispozitivul hotararii cu mentiunea ca a ramas definitiva.

Daca se implinesc 3 luni neachitate formulati plangere penala pentru neplata pensiei alimentare stabilita de instanta atasand certificatul de grefa.
Ultima modificare: Joi, 21 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Am fost la judecătorie si mi s-a pus stampila ca sentinta este definitivă

Traian Fanea a scris:

Daca sentinta a ramas definitiva, pana la redactarea acesteia puteti solicita eliberarea unui certificat de grefa privind dispozitivul hotararii cu mentiunea ca a ramas definitiva.

Daca se implinesc 3 luni neachitate formulati plangere penala pentru neplata pensiei alimentare stabilita de instanta atasand certificatul de grefa.

Pe langa demersul recomandat anterior, formulati o cerere catre un executor judecatoresc pentru incuviintarea executarii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la un executor cu o copie legalizată a hotărârii, formulând totodată o cerere de executare silită.
În paralel, puteți adresa Parchetului competent o plângere pt săvârșirea infracțiunii de “abandon de familie”.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere magdacj magdacj Buna ziua, Am o intrebare. Sunt divortata iar copilul imi este incredintat mie. Fostul sot, de vreun an de zile nu mai plateste regulat pensia alimentara a ... (vezi toată discuția)
Cum procedez in cazul in care nu primesc pensia alimentara pentru un copil care imi este incredintat spre educatie si crestere? conium conium Buna ziua , va rog sa ma consiliati cum trebuie sa procedez in situatia in care fostul sot nu plateste pensia alimentarea in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea obligatiilor parintesti lauryss lauryss Sunt divortata de 1an si jumatate iar de aprox 3 ani despartita in fapt si am un copil de 4 ani jumate.Ideea e ca fostul sot refuza plata pensiei alimentare ... (vezi toată discuția)