Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa-mi vad dosarul aflat la parchet? In temeiul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa-mi vad dosarul aflat la parchet? In temeiul carui articol?

Ca parte vatamata intr-un dosar penal sunt nemultumut de ordonanta prin care procurorul a dat scoaterea de sub urmarirea penala a faptuitorului.
Intrucat vreau sa atac rezolutia procurorului as vrea sa vad dosarul , ce au declarat
faptuitorul si martorii pentru ca sunt sigur ca acolo sunt multe neadevaruri care au influentat decizia procurorului.
Intrebarea mea este: Pot sa vad dosarul aflat la parchet?Si daca raspunsul este da,pot sa-l vad pe loc sau trebuie sa fac o cerere la parchet si numai dupa aceea.
Pot sa fac o solicitare prin E-mail catre parchet la adresa pj localitate@mpublic.ro?
Ma deplasez greu si distanta este mare pana la parchet si de aceea as apela
la aceasta modalitate.
Va multumesc anticipat.

Nu puteti vedea dosarul , insa presupun ca vi s-a comunicat rezolutia , motivata . Aveti dreptul sa faceti plangere conform art . 275 C .pp , a carei rezolvare va trebui sa aiba loc in termen de 20 de zile de la primire de catre procuror si va va fi comunicata. Daca si acea solutie va va nemultumi , va puteti din nou plange , in temeiul art. 278 C. pp , la instanta. Veti fi citat si vi se va da cuvantul . Daca si solutia celei dea doua plangeri impotriva acelor procurorului va va nemultumi, cea oferita de instanta, veti avea dreptul de a fac recurs .
ContSters47264, utilizator
Sunt de acord cu @legally; asteptati sa vi se comunice ordonanta de scoatere de sub urmarire penala.; plangere la prim-procuror si apoi in caz de respingere , plangere la instanta. Dupa ce veti face plangere , potrivit art 278 ind. 1 Cod procedura penala la instanta de judecata, se va fixa termen de judecata, si atunci veti avea acces la dosar pentru studiu.
Avand in vedere caracterul special nepublic al cercetarilor cat si al actelor de la dosarul de cercetare penala,nu aveti posibilitatea dvs ca si parte in cauza sa vedeti dosarul aflat la parchet.
Aveti posibilitatea legala,ca in termen de 15 zile de la comunicarea rezolutiei sa formulati oficial plangere motivata impotriva acesteia la prim procurorul parchetului.
In eventualitatea in care nici solutia dispusa de catre prim procuror nu va multumeste ,aveti dreptul in termen legal ,sa investiti instanta de judecata cu autoritatea de a solutiona cererea dvs
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Avand in vedere caracterul special nepublic al cercetarilor cat si al actelor de la dosarul de cercetare penala,nu aveti posibilitatea dvs ca si parte in cauza sa vedeti dosarul aflat la parchet.
Aveti posibilitatea legala,ca in termen de 15 zile de la comunicarea rezolutiei sa formulati oficial plangere motivata impotriva acesteia la prim procurorul parchetului.
In eventualitatea in care nici solutia dispusa de catre prim procuror nu va multumeste ,aveti dreptul in termen legal ,sa investiti instanta de judecata cu autoritatea de a solutiona cererea dvs

Termenul este de 20 de zile asa cum a precizat @legally si intr-adevar curge de la comunicare.
Am primit comunicarea cu rezolutia procurorului.
Sunt uimit cu cata blandete a sanctionat infractiunile de amenintare cu moartea si
distrugere de bunuri, calomnie(printre altele-detinere de arma de foc si utilizarea ei-lucru neadevarat si demonstrat) si insulte.
Toate acestea pentru amenda administrativa de 250 lei.
Pana si Politia ar fi sanctionat mai drastic faptuitorul(la legea 61/91),undeva la
500lei.
Mai mentionez ca m-am constituit parte civila si am cerut daune morale de10.000
lei.
Am retinut ca pot face plangere la prim-procuror apoi la instanta.
In cazul in care dosarul este trimis la instanta, se judeca si latura civila a dosarului?
Va multumesc.