Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa-mi vad dosarul aflat la parchet? In temeiul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa-mi vad dosarul aflat la parchet? In temeiul carui articol?

Ca parte vatamata intr-un dosar penal sunt nemultumut de ordonanta prin care procurorul a dat scoaterea de sub urmarirea penala a faptuitorului.
Intrucat vreau sa atac rezolutia procurorului as vrea sa vad dosarul , ce au declarat
faptuitorul si martorii pentru ca sunt sigur ca acolo sunt multe neadevaruri care au influentat decizia procurorului.
Intrebarea mea este: Pot sa vad dosarul aflat la parchet?Si daca raspunsul este da,pot sa-l vad pe loc sau trebuie sa fac o cerere la parchet si numai dupa aceea.
Pot sa fac o solicitare prin E-mail catre parchet la adresa pj localitate@mpublic.ro?
Ma deplasez greu si distanta este mare pana la parchet si de aceea as apela
la aceasta modalitate.
Va multumesc anticipat.

E foarte bine ca ati discutat cu procurorul.
Presupun ca ati inteles care sunt ratiunile pentru care a procedat la darea acelei solutii.
A procedat corect procurorul pentru ca aveati cumva si dreptul la lamuriri.
In cazul judecatorilor acestia nu pot ,,vorbi" , conform legii , decat prin hotararea pe care o pronunta.
Inteleg ca nu mai doriti sa formulati plangere.

avocat Claudiu Lascoschi
Din contra.Vreau sa uzez de toate drepturile mele pentru a mi se face dreptate,
pentru ca eu consider ca s-au minimalizat efectele infractiunilor asupra mea si asupra familiei mele.
Deasemeni , mai cred ca s-au format anumite "tipare" dupa care se aplica legea
si mai cred ca , din comoditate, se dau solutii "convenabile" pentru a nu se ajunge in instanta.
Sunt convins ca n-am sa revolutionez eu sistemul judiciar din Romania dar, cautandu-mi dreptatea , vreau sa vad cum functioneaza acesta in realitate, nu
numai pe hartie.O fac pe pielea mea si sper ca pana la urma sa mi se faca
dreptate.
Este si acesta , daca vreti, un exercitiu democratic.
Am sa depun plangere si apoi am sa vad ce mai poate urma dupa raspunsul prim-
procurorului.
Pana atunci sa auzim de bine!
jon53, utilizator
Eu va doresc succes!
Daca considerati ca aveti dreptate este normal sa va sustineti punctul de vedere.

avocat Claudiu Lascoschi