Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum aflu situatia reala teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum aflu situatia reala teren?

As dori si eu niste lamuriri daca se poate. Doresc sa achizitionez un teren pentru constructia unei case, dar problema pe care o am este ca respectivul teren se afla intr-o zona in care majoritatea autorizatiilor sunt pentru case de vacanta, cu recomandare de la primarie ca parcela minima sa fie de 1000mp. In acest moment este fanat, la liziera padurii, 800mp. Mi-e teama ca nu voi putea construi casa unifamiliara. Un simplu certificat de urbanism este suficient, sau care ar fi actele pe care sa le cer proprietarului, de unde pot afla eu informatii, pentru ca de la primarie m-au expediat foarte repede spunand ca doar proprietarul poate afla doar prin CU?
Multumesc
- locuire nepermanentă destinată în special pentru sfârsitul de săptămână, ce nu presupune suparafeÑe mari de
depozitare a hranei si altor bunuri
- suprafaÑa parcelei: recomandabil min 1000mp
- regim de înălÑime: maxim 2 nivele, respectiv: parter, P+M, D+P;
- suprafaÑa construită AC max= 150mp, indiferent de suprafaÑa parcelei
- suprafaÑa desfăsurată AD max = 200 mp (repartizată pe unul sau două nivele)
- ocuparea terenului: POT max= 5%, indiferent de suprafaÑa parcelei
- obligativitatea asigurării de utilităÑi: curent electric, apă, canalizare – prin racordare la reÑele; într-o prima
etapă se pot accepta rezolvări locale cu staÑii de epurare ecologice, puÑ forat sau fântână, cu respectarea
normelor sanitare si de protecÑie a mediului
- la realizarea si finisajele construcÑiilor se recomandă a se utiliza lemn si piatră si Ñigla ceramică la
acoperisul de tip sarpantă
- împrejmuirile vor fi cât mai transparente, din materiale si alcătuire care să permită vizibilitate maximă
asupra peisajului
- accesul la parcele se va rezolva din drum public, iar pe o parcelă se va realiza o singură casă de vacanÑă
amplasarea pe parcelă va asigura retrageri de min 5m spre drumul de acces, min 5m lateral si posterior
4. Zonele în care se permite o asemenea folosinÑă se vor detalia prin documentaÑii de urbanism unitare pe
unitatea teritorială (UTR) respectivă.
gram, utilizator
Trebuie sa cereti proprietarului actele de proprietate, cadastru si intabulare ale terenului , certificat de atestare fiscala de la Primarie, certificatul de urbanism .
Pentru mai multe amanunte va putei adresa unui notar din zona sau mergeti la Primarie( unde nu primiti prea multe informatii) . Depinde care este situatia juridica a terenului.
multumesc pentru raspuns arrwen. Intr-adevar, la primarie nu pot afla nimic de fapt daca nu ai "cunostinte". Vreau sa fiu sigur ca voi putea construi o casa pe respectivul teren.....nu doresc sa am un loc de gratar particular cu **00000 euro.

Mi se pare absurd sa nu ai acces la informatiile acestea: CU, POT, PUZ....doar de la proprietar.
Puteti solicita in scris Primariei toate informatiile, iar ei au obligatia sa va raspunda, tot in scris, in termen de maxim 30 de zile.Insa, intr-adevar, o poate face doar proprietarul, dar acesta va poate imputernici, va poate insoti, poate semna el cererea, sau puteti cere ajutorul unui avocat din zona, care sa fie imputernicit de vanzator sa obtina toate informatiile necesare.
multumesc Lorela. O sa cer actele pe care mi le-ati indicat si o sa discut de asemenea cu un notar sau avocat.

Doream doar sa aflu daca pot afla mai multe de unul singur.
Documentul pe care l-ati atasat cuprinde tot ceea ce trebuie sa cunoasteti dpdv al amplasamentului viitoarei case, regimul casei (locuinta nepermanenta), regimul de inaltime etc. Daca doriti sa stiti mai multe despre regimul juridic al imobilului puteti sa cereti la OCPI informatii. De asemenea, il puteti obliga pe viitorul vanzator sa obtina un certificat de urbanism, altfel nu vreti sa cumparati si nici nu puteti cumpara, CU fiind necesar la perfectarea actelor.