Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentară

Tatăl meu mi-a oferit pensie alimentară doar până am împlinit 18 ani, chiar dacă am continuat studiile. El de atunci este în concediu medical plătit care este mai mare decât pensia mea alimentară. Pot face ceva sau există ceva lege care îl obligă să îmi plătească în continuare acea sumă de bani?
Mulțumesc anticipat.
Buna ziua,
Solicitati sa va plateasca cuantumul legal din venitul net.
Daca nu o face de buna voie adresati-va instantei si apoi unui executor judecatoresc.
Pensia e doar pana la 25% din venit.Daca e pensionat pe caz de boala inseamna ca e bolnav.
Nu mai bine mergi la munca si nu mai stai pe carca tatalui.
Daca il executi poate cere micșorarea pensiei de intretinere ccare e pana in 25 din pensie si poate cu actele de.pesionare sa ajungi la 10 % daca arata ca pensia e mica si da 50% pe medicamente....
Sau, ce nu stiti dumneavoastra este ca atunci cand veti avea servici daca tatal nu se va putea intretine ii veti datora bani lunar. Cum cereti acum dumneavoastra de la el fara sa va pese ca e bolnav.