avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parata mi-a furnizat date gresite (sediul social)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Parata mi-a furnizat date gresite (sediul social)

Anul trecut am lucrat impreuna cu un client intr-un proiect IT. Dupa terminare am emis o factura, am decis ca un contract ar completa comanda trimisa de acesta prin e-mail, acesta mi-a furnizat datele de facturare cat si cele pentru intocmirea contractului. Si-a dat ok-ul pentru factura cat si pentru contract.
Plata nu s-a mai facut, am primit doar promisiuni, nu am reusit sa iau legatura nici prin e-mail, nici prin telefon.

Asa ca am decis sa il actionez in instanta folosind datele furnizate de el ( am presupus ca acestea erau corecte, de aceea nu am verificat la registrul cometrului) Am castigat in prima instanta apoi a depus recurs, pe motiv ca sediul social declarat in chemare este gresit, fiind cel vechi. cerand astfel anularea sentintei, neavand destul timp la dispozitie sa se apere.
Mentionez ca:
>. Adresa sediului social este cea veche, aceasta fiind schimbata cu 4 luni mai devreme decat atunci cand mi-a fost furnizata mie. ( sediul social a fost schimbat in aprilie 2017, iar datele <sediul vechi> mi-au fost furnizate in august 2017)

>. Pe langa sediul social, in chemare, am precizat si adresa de corespondenta/punctul de lucru( actual ) Aceeasi adresa la care s-au trimis si contractele pentru a fi semnate ( acestea fiind ridicate<ridicarea confirmata> dar niciodata trimise inapoi ).

>. Adresa sediului social vechi este de fapt aceeasi cu adresa avocatului care il reprezinta.


Intrebarile mele sunt:
1. De ce ar reprezenta un impediment sediul social gresit daca in chemare a fost trecuta adresa de corespondenta/ punctul de lucru? Chemarea in instanta se comunica doar la sediul social?

2. Daca se comunica doar la sediul social, acesta in cauza fiind al avocatului care-l reprezinta, inseamna ca a luat la cunostiinta, nu?

3. Parata furnizandu-mi datele gresite apoi ignorand voit factura si contractul cu datele gresite, poate fi acuzat de ceva?


Imi cer scuze daca nu m-am facut prea bine inteles, nu sunt din domeniu.

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: rakoon5 , utilizator 20:30, 23 Iunie 2018
Scoateti de la ORC adresa actuala ca sa fie citata acolo.
Dacă nu aveți un contract si sa dovediți efectuarea serviciului poate fi dificil procesul.
Era bine sa aveti avocat angajat.
Contract exista, doar ca a tergiversat semnarea acestuia.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Scoateti de la ORC adresa actuala ca sa fie citata acolo.
Dacă nu aveți un contract si sa dovediți efectuarea serviciului poate fi dificil procesul.
Era bine sa aveti avocat angajat.

Un contract nesemnat inseamna ca nu este acceptat.
E ca si cum nu exista contract daca nu este semnat...
Contractele trebuie semnate...
Dar emailul in care îmi cere prestarea serviciilor nu înseamnă o comandă?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Un contract nesemnat inseamna ca nu este acceptat.
E ca si cum nu exista contract daca nu este semnat...
Contractele trebuie semnate...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicitare instanta depunere cerere de chemare in judecata pentru accelerare redactare sentinta madalina bobeica madalina bobeica Buna ziua, Pe citatia emisa de instanta de judecata sunt precizate urmatoarele: VETI DEPUNE cererea de chemare in judecati / cererile formulate in cauzi ... (vezi toată discuția)
Adresa de functionare diferita de cea de la reg comertului veronik veronik Este legal ca o societate comerciala sa fie inregistrata cu o adresa la registrul comertului si sa functioneze la o alta adresa? Chiar daca adresa de la ... (vezi toată discuția)
Schimbare contracte enel si apa nova Madone Madone Buna seara, Am nevoie de urmatoarele informatii privind schimbarea a doua contracte Enel si Apa Nova. Mai exact, ma intereseaza sa stiu cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)