Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

Buna ziua.Mama mea si a depus dosarul de pensie in februarie 2018 fiind acceptat dar decizia nu a venit nici pana azi(iunie 2018).Este normal sa dureze atat de mult?
Va trebui sa reveniti cu o notificare la CJP prin care sa solicitati emiterea deciziei de pensionare. Solicitarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Casele de pensii invoca supraincarcarea cu dosare motivand astfel intarzierea emiterii de decizii de pensionare. Mama dvs. va primi pensia retroactiv, din luna urmatoare depunerii dosarului de pensionare.
Puteți acționa în judecata Casa de Pensii pentru neeliberarea în termen a deciziei de pensionare.