Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Deversare ape fecaloid menajere in rau
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Deversare ape fecaloid menajere in rau

Buna ziua
De 2 ani de zile sunt proprietarul unui apartament nou construit.
Am aflat cu stupoare faptul ca apele fecaloid menajere sunt revarsate intr-un rau din apropiere. Tinand cont ca acest lucru reprezinta o contraventie, intrebarea mea este cum pot trage la raspundere constructorul si ce este de facut d.p.d.v legal in acest sens?
Constructorul poate fi tras la raspundere in perioada de garantie si in termenii contractuali.
Ca propietar, sunteti in pericol de a fi amendat contraventional de catre Directia de sanatate publica, Directia sanitar veterinara si Agentia teritoriala de mediu pana veti realiza un sistem de epurare ape si evacuare dejectii.
Trebuie sa contactati o firma autorizata care sa va proiecteze un sistem de epurare si apoi sa realizati urgent lucrarea.