Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Reclamatie Sanepid
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Reclamatie Sanepid

Buna ziua!
Un vecin ne-a amenintat ca ne reclama la Sanepid pentru o scurgere de apa (un santulet) prin care se scurge apa de la o chiuveta aflata in curtea casei pana in gradina unde se strange. Care are fi consecinta acestei reclamatii in conditiile in care este doar apa, nu si altceva?
Va multumesc!
Directia judeteana de sanatate publica - politia sanitara va efectua o ancheta la fata locului, va constata existenta unor noxe si va recolta probe pentru analiza in laborator si daca se constata ca evacuarea de ape menajere prin acel sant creaza pericol pentru sanatatea vecinilor veti primi o amenda contraventionala si un termen pana cand va trebui sa remediati situatia. Nerespectarea termenului mentionat in procesul verbal primit de la inspectorul sanitar atrage dupa sine noi amenzi contraventionale.
Daca vecinul va reclama si la Agentia teritoriala de mediu si aceasta va face ancheta la fata locului si daca se constata ca apele menajere evacuate prin acel sant polueaza mediul inconjurator, veti primi amenda contraventionala si de la ATM, respectiv termen pentru remedierea situatiei existente.