Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Trei frați moștenesc pe tatăl decedat acesta fiind moștenitorul tatălui său decedat (bunicul copiilor). Mama fraților face cerere de reconstituire a dreptului de proprietate în anul 2005, în nume propriu, în calitate de noră, menționând în cerere și numele a doar doi dintre frați, al treilea fiind omis. În cerere taie numele unuia dintre cei doi frati, precizând ca acesta renunță la mostenire, astfel că rămân ca solicitanti doar mama și un frate. Conform Legii 247/ 2005 se va emite în 2010 titlul de proprietate doar pe numele fratelui rămas în cerere. Este legală aceasta procedura, în sensul că nora face cerere, radiază pe un frate(fiu) și nu menționează pe un al treilea frate(tot fiu) ca moștenitor? Este un fals în declarații acest fel de cerere, care poate atrage anularea titlului de proprietate amintit mai sus?
jan.v, utilizator