Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

Copiii (două fete și un băiat) au trecut la reconstituirea dreptului de proprietate după decesul tatălui, acesta fiind moștenitorul tatălui său, bunicul copiilor(.autor)
Mama copiilor face cerere de reconstituire a dreptului de proprietate asupra autorului, în nume propriu(ca nora) adăugând în cerere si numele a doi din copii, dar face precizarea, prin tăierea numelui din cerere, ca unul din ei renunță la reconstituire, iar al treilea nu este deloc menționat ca moștenitor direct. Intreb:
1-ca noră avea dreptul să facă această cerere?
2-precizarea ei, prin tăierea numelui, ca un copil renunta la mostenire fără consimțământ scris, are valoare juridică adică e suficient pentru a produce efecte juridice?
3- e legala aceasta împroprietărire (conform L 247/2005)doar a unui copil în detrimentul celorlalți doi, ca urmare a manevrării situațiilor sus menționate, cei doi neștiind de aceasta stare?
4-Are calitatea o mamă (actionand ca noră) să scoată din drepturile legitime pe doi fii, doar pentru a favoriza pe preferat? Pentru că asta s-a dorit! Lăsăm obligația legală de a depune cerere personală, însă această cerere a mamei, în forma ei, a produs efecte. Dacă s-ar putea, aștept un răspuns. Vă mulțumesc.

jan.v, utilizator
Se poate prin instanta anula acel titlu de proprietate si repune in situația corecta din punct de vedere juridic. Va trebuie un avocat bun